Yatalak Hasta Bakımı

Yatalak hastaların bakımı diğer hastalarla karşılaştırıldığında daha hassas ve daha özenle ele alınması gereken bir konudur. Çünkü bu hastaların kendilerini ifade etmede güçlük yaşaması ve uzun süre hareketsiz kalan vücutta dekübitus ülseri yani halk arasındaki adıyla yatak yaraları oluşma riski oldukça fazladır. Ayrıca yatalak hasta bakımı noktasında yapılabilecek hatalar, telafisi zor ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Peki Yatalak Hasta Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yatalak hastalar hareket etmekte güçlük çektikleri için her yarım saate bir yer değişikliği yaptırılması gerekir. Hasta belirli aralıklarda önce yüzüstü, daha sonra sağ ve sol yanına en son olarakta sırt üstü çevrilmelidir. Bu şekilde vücutta oluşan basınç eşit şekilde dağıtılmış olacaktır.

Yatalak hastaların bakımında hijyenin yanı sıra yataklarında olan çarşafların kırışıklıkları bile rahatsız olmalarına neden olabilir. Bu sebeple yatak çarşafları her zaman ütülü ve gergin bir şekilde yataklarına örtülmelidir.

Yatalak hasta bakımında yatak seçimi çok önemlidir. Ortopedik bir yatak seçilmelidir, ayrıca bacak, topuk ve ayak bileği gibi bölgeler koruyucu nesnelerle desteklenmelidir. Yataklarda sürtünme riski en aza indirilmelidir.

Yatalak hasta bakımında daha bunun gibi dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır.

İstanbul Avrupa yakasında bulunan Kumsal Yaşlı Bakımevi ve Rehabilitasyon merkezimizde yatalak hasta bakımı uzman kadromuz ile üst seviyede hassasiyet gösterilerek yapılmaktadır.

Denize sıfır konumuyla Kumsal Yaşlı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi hasta ve yakınlarına konforlu bir yaşam sürmelerine yardımcı olmaktadır.
WHATSAPPHEMEN ARA