Yaşlılarda Geriatrik Rehabilitasyon

Yaşlılık bir hastalık değildir. Ama yaşlanmayla vücudumuza ait sistemlerde bazı değişiklikler gerçekleşmektedir. Bu nedenle yaşlılarda geriatrik rehabilitasyon önem arz etmektedir.

Kas-iskelet sistemine ait değişiklikler kemik, kıkırdak, kas ve bağ dokuda olur.
Yaşlanmayla kemik dokunun yoğunluğundaki azalmayla kemik kalitesi de azalmakta; kıkırdak dokuda sıvı kaybı nedeniyle kireçlenmeler, esneklik kaybı, kıkırdak hücrelerinde azalmalar meydana gelmektedir. Kas ve bağ dokuda da kuvvet, esneklik ve dayanıklılık azalmaktadır.

Geriatride Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Kas-iskelet sistemindeki gerilemeler denge ve koordinasyonu da ciddi bir şekilde etkileyebilir ve yürümede bozulmalarla birlikte düşme riskini artırır.
Tüm bu değişiklikler bireyin mobilitesinin azalmasını beraberinde getirir. Bu durum da yaşlılarda geriatrik rehabilitasyon ihtiyacına neden olur.

Kayıpların ve bağımlılığın en aza indirgenmesi düzenli yapılan yaşlılarda geriatrik rehabilitasyonla sağlanabilir.
Kumsal Yaşlı Bakım Merkezi ve Huzurevi’nde konaklayan yaşlılarımız için kas-iskelet sistemindeki fizyoterapi ve rehabilitasyon çalışmaları olarak sabahları grup egzersizleriyle genel kemik,kıkırdak,bağ ve kas dokuda kuvveti ve esnekliği artırmak, denge ve koordinasyonu geliştirmek ana hedeflerimizdir.

Özel olarak fizik tedavi ihtiyacı olan kişilere fizyoterapist tarafından yapılan bireysel değerlendirmeyle tespit edilen sorunlara yönelik kişiye özel hazırlanan fizyoterapi ve rehabilitasyon programı uygulanmaktadır.
WHATSAPPHEMEN ARA